
Foto: ilustracija
Otkako se Elon Mask nedavno nastanio u Teksasu, sva trojica najbogatijih ljudi na svetu sada žive u američkim državama, koje ne naplaćuju porez na dohodak.
8. decembra objavljeno je da je Mask napustio svoj dom u Kaliforniji u korist Teksasa, gde se gradi Teslina nova fabrika.
Najbogatiji čovek na svetu, Džef Bezos, koji ima neto vrednost veću od 183 milijarde dolara, živi u državi Vašington.
Treći na Bloombergovom indeksu milijardera je kreator Microsofta Bil Gejts, koji takođe boravi u državi Vashington.
Teksas i država Vašington, dve su od devet, američkih država koje ne naplaćuju porez na dohodak. Ostalih sedam su Aljaska, Florida, Nevada, Nju Hempšir, Južna Dakota, Tenesi i Vajoming.
Bila je to unosna godina za Maska, koji je tokom godine video kako se njegovo bogatstvo vrti u nebu, dok su Tesline akcije rasle.
Juče, 18. decembra, akcije kompanije porasle su za 6%, postavljajući novi najviši nivo od 695 dolara.
U poslednjih 12 meseci svojoj neto vrednosti dodao je više od 127 milijardi dolara.
Prema mišljenju Forbsa, samo Maskova raketna kompanija SpejsEKS sada se procenjuje na 46 milijardi dolara.
Krajem novembra, Tesla je dostigao nove visine na berzi, jer su akcije kompanije premašile 527,48 dolara po akciji, što je dovelo do toga da je kompanija prvi put prešla tržišnu granicu od 500 milijardi dolara.
Tesla bi trebalo da se pridruži S&P 500 21. decembra, što će verovatno povećati cene akcija, jer će veći broj investitora biti zainteresovan za profit od posla.
U 2019. godini Džef Bezos je finalizirao razvod od MacKenzie Scott, isplativši 38 milijardi dolara u postupku razvoda.
U julu 2019. godine ona je potpisala Davanje zaloga, pod kojim je obećala da će tokom života donirati najmanje polovinu svog bogatstva.
Ispunivši svoja obećanja, ove nedelje je objavljeno da je u poslednja četiri meseca u humanitarne svrhe poklonila 4,2 milijarde dolara.
U objavi na blogu, Scott je rekla da je novac namenjen podršci bankama hrane i fondovima za pomoć u hitnim slučajevima, kao i uslugama podrške za osetljive ljude.
Pored toga, rekla je da je donirala naporima koji se bave dugotrajnim sistemskim nejednakostima koje su pogoršane koronavirusnom krizom.
Napisala je:
Ova pandemija je bila razarajuća lopta u životima Amerikanaca koji se već bore.
Ekonomski gubici i zdravstveni ishodi bili su gori i za žene, i za živopisne ljude, i za ljude koji žive u siromaštvu.
U međuvremenu, to je znatno povećalo bogatstvo milijardera.
Rekla je da bi bilo lako da se ljudi, poput nje same, koji su u ovoj krizi povukli duge demografske slamke, isprazne kod kuće osećajući mešavinu zahvalnosti i krivice, i sačekaju da se to završi, ali to se ne dešava “.
(Vestinet.rs)