Združenim naporima više zemalja počeće gradnja „Kvadratne kilometarske rešetke“ – radiointerferometra pomoću kojeg naučnici imaju nameru da izuče posledice Velikog praska.
A takođe: da pokušaju da konačno otkriju vanzemaljce.
Kako je objavila kineska Nacionalna opservatorija, biće to najveći u svetu radiointerferometar, a u njegovoj gradnji učestvovaće 11 zemalja. To su: Australija, Velika Britanija, Kanada, Kina, Nemačka, Indija, Italija, Novi Zeland, Južnoafrička Republika, Švedska i Holandija.
Dogovorena je već prva faza, a koštaće 650 miliona evra.
Prva faza, inače predviđa podizanje na teritoriji Južnoafričke Republike 200 tanjirastih antena, a na teritoriji Australije – preko sto hiljada „vibrirajućih antena“.
U projekat su uključeni naučnici iz više od sto instituta iz 20 zemalja.
Projekat bi trebalo da startuje 2018. godine, a astrofizičari iz pomenutih 11 zemalja računaju da će već 2020. početi da dobijaju prve podatke.
Sve antene će biti usmerene na „posmatranje“ pulsara i crnih rupa i izučavanje gravitacije.
Posebna pažnja biće poklonjena najstarijim zvezdama koje su se formirale tokom prve milijarde godina nakon Velikog praska.
Učesnici u projektu će „Kvadratnu kilometarsku rešetku“ koristiti i za istovremenu potragu za „vazemaljcima“, odnoso za životom u svemiru.
(Fakti)
[adsenseyu4][adsenseyu4]