
foto: pixabay.com
U objavi na svom blogu, gospođa Skot je rekla da želi da pomogne Amerikancima koji su u poteškoćama zbog pandemije, prenosi BBC.
NIŠTA OD SNOVA O NEKOJ „DRUGOJ JUGOSLAVIJI“ – HRVATSKA NA DNU EU!
Mekenzi Skot, bivša supruga Džefa Bezosa i suosnivač Amazona, u četiri meseca donirala je više od četiri milijarde dolara bankama hrane i fondovima za pomoć u hitnim slučajevima.
U objavi na svom blogu, gospođa Skot je rekla da želi da pomogne Amerikancima koji su u poteškoćama zbog pandemije, prenosi BBC.
Mekenzi Skot je 18. najbogatija osoba na svetu, a njeno bogatstvo se ove godine povećalo za 23,6 milijardi dolara na 60,7 milijardi dolara.
“Ova pandemija je uništila živote nekih Amerikanaca koji su već i bili u teškoj situaciji”, napisala je u utorak u svom blogu, dodajući da je odabrala više od 380 dobrotvornih organizacija i razmatra da potpomogne njih još 6.500.
“Ekonomski gubici i zdravstveni ishodi bili su teži za žene, ne-belce i za ljude koji žive u siromaštvu. U međuvremenu se znatno povećalo bogatstvo milijardera”, kazala je.
Gospođa Skot donirala je 1,7 milijardi dolara za 116 dobrotvornih organizacija u junu rekavši da želi da skrene pažnju na ‘organizacije i vođe koji pokreću promene’. Time su se ukupne donacije za ovu godinu popele na gotovo šest milijardi dolara.
Donacije su bile usmerene na one ‘koji deluju u zajednicama koje se suočavaju s velikom nestašicom hrane, rasnom nepravdom, visokom stopom siromaštva i slabim pristupom filantropskom kapitalu’.
Prošle godine je obećala da će donirati veći deo svog bogatstva. Takav zavet dali su i neki od najbogatijih pojedinaca i porodice na svetu pa obećali da će donirati deo svog bogatstva i tako vratiti svoj dug zajednici.
“Posedujem nesrazmernu količinu novca koju moram da podelim”, napisala je u svom zavetu.
Dobrotvorni stručnjaci pozdravili su njenu donaciju i način na koji je to učinila. Gospođa Skot sarađivala je sa timom savetnika kako bi istražila hiljade organizacija.
Iskoristili smo ovu kolektivnu bazu podataka u saradnji koja je uključivala stotine e-mailova i telefonskih intervjua te tisuće stranica analize podataka o potrebama zajednice, ishodima programa i sposobnosti svake neprofitne organizacije da apsorbira i učinkovito koristi financiranje’, napisala je.
Ove godine se i Džef Bezos bavio filantropijom, donirajući 10 milijardi dolara za inicijative vezane za klimatske promene.
U novembru je najavio prvi deo tih potpora pa podelio skoro 800 miliona dolara. Neto vrednost njegove imovine ove se godine povećala za 70 milijardi dolara pa dostigla ukupno 185 milijardi dolara, prema Blumbergovom indeksu milijardera.
Tokom pandemije zabeležen je masovni porast onlajn kupovine u korist onlajn trgovaca kao što je Amazon. Švajcarska banka UBS rekla je da su milijarderi ‘izuzetno dobro’ prošli u krizi koju je izazvao koronavirus.
Velike donacije
Ove godine zabeležen je relativno veliki broj mega-donacija jer su slavne osobe, sportske zvezde i poslovni čelnici odgovorili na pandemiju kovida 19 i druge probleme.
Među najdarežljivijima je bio suosnivač Tvitera Džek Dorsi koji je u aprilu najavio da daruje milijardu dolara svoje imovine fondu za pomoć u pandemiji. To predstavlja otprilike četvrtinu njegove neto vrednosti od 3,9 milijardi dolara.
Bil Gejts i njegova supruga Melinda donirali su 305 miliona dolara za vakcine, lečenje i razvoj dijagnostike putem svoje dobrotvorne fondacije, dok je autorka Harija Potera J.K.
Rouling donirala milion funti za pomoć beskućnicima i onima pogođenima nasiljem u porodici tokom pandemije.
Šef Fejsbuka Mark Zakerberg i njegova supruga Prisila Čen donirali su 300 miliona dolara za ‘zaštitu američkih izbora’. Većina novca otišla je u Centar za tehnički i građanski život, neprofitnu organizaciju za regrutaciju anketnih radnika i snabdevanje zaštitnom opremom pa za uspostavljanje glasanja.
U junu je košarkaška legenda Majkl Džordan je objavio da će kroz sledećih 10 godina donirati 100 miliona dolara pokretu Životi crnaca su važni (“Black Lives Matter”) i drugima koji se bave socijalnom nepravdom.
(Mediji)