
foto: screenshot
Redakcija Insajdera 21 dan nije dobila ni jedan odgovor na brojna pitanja koja su upućena članovima Kriznog štaba, Institutu za javno zdravlje Batut, Vladi Srbije.
Od momenta kada je ukinuto vanredno stanje, Krizni štab za borbu protiv koronavirusa najpre je smanjio broj konferencija za novinare, a zatim ih i ukinuo.
Kako se pokazalo, Krizni štab je tako praktično ukinuo i jednaku dostupnost informacija, važnih za javnost, svim medijima.
Redakcija Insajdera 21 dan nije dobila ni jedan odgovor na brojna pitanja koja su upućena članovima Kriznog štaba, Institutu za javno zdravlje Batut, Vladi Srbije.
Izbori, fudbalske utakmice u Beogradu, pa zatim u Nišu, teniski turnir, podaci o broju zaraženih i umrlih, nejasno računanje broja aktivnih slučajava obolelih od koronavirusa, ukidanje informacija o broju zaraženih po gradovima na zvaničnom sajtu Ministarstva zdravlja….
Sve ovo se desilo u poslednjih mesec dana i svaki pokušaj novinara Insajdera da dobijemo informaciju u interesu javnosti, završio se ćutanjem nadležnih institucija.
Zašto se više ne objavljuju podaci o broju zaraženih po gradovima?
Jedanaest dana pre održavanja izbora, tačnije od 10. juna na zvaničnom sajtu Ministarstva zdravlja covid19.rs prestalo se sa ažuriranjem podataka o broju zaraženih po gradovima.
Na pitanje Insajdera zbog čega nema više te informacije kao i zašto se u aktivne slučajeve računaju samo oni koji su u bolnici, a ne i oni kod kojih je koronavirus potvrđen, ali se leče kod kuće, iz Instituta za javno zdravlje nikada nije stiglo
pojašnjenje i odgovor.
Osim na zavničan mejl za komunikaciju s medijima, pitanja smo uputili direktno i zamenici direktora Instituta Batut i članici Kriznog štaba Dariji Kisić Tepavčević.
A pitali bismo…
Brojna su bila pitanja koja su novinari Insajdera slali i postavljali članovima Kriznog štaba. Neka od njih su i:
Zašto zbir izlečenih, preminulih i aktivnih slučajeva nije jednak broju ukupno inficiranih koronavirusom?
Zašto se informacije o broju zaraženih po gradovima više ne objavljuju na sajtu kovid19.rs, a davanje podataka je centralizovano?
Koga je epidemiolog Predrag Kon upozoravao na opasnosti od održavanja derbija i ko ga nije poslušao?
Na osnovu čega tvrde da su informacije koje su građanima saopštavali tačne, ako je pred izbore danima broj zaraženih bio oko 90, a posle izbora usledio je nagli skok?
Zašto su, ako nisu bili sigurni, tvrdili da drugi talas sledi u septembru?
Čalnovi Kriznog štaba nedostupni za intervjue
Odgovor od nje nismo dobili ni na pitanje u kojem smo, dva dana pre održavanja izbora, tražili pojašnjenje kako će glasati zaraženi koronavirusom ili oni koji su u samoizolaciji pošto je RIK naveo da im od Kriznog štaba nije dostavljeno objašnjenje.
Insajder je pokušao više puta da zakaže intervju sa pojedinim članovima Kriznog štaba, ali se to nije desilo nijednom od početka epidemije.
Izjavu ili intervju tražili smo od epidemiologa Predraga Kona i infektologa Mijomira Pelemeša.
Kome je Predrag Kon poslao upozorenje za derbi?
Od doktora Branislava Tiodorovića smo tražili objašnjenje oko zaključka Kriznog štaba o premeštanju zdravstvenih radnika. Odgovor takođe nismo dobili.
Nakon intervjua koji je, pošto se vratio sa odmora, dao za Danas, od epidemiloga Predraga Kona smo tražili pojašnjenje kome je posalo upozorenje da derbi ne može biti održan na način kako je održan kao i kome je predlagao kazne za organizatore zbog nepoštovanja mera.
Ni na ta pitanja odgovor nije stigao.
Ni na jedano pitanje koje smo poslali nadležnima i odgovornima nismo dobili odgovor, dok su istovremo čalnovi Kriznog štaba davali izjave za pojedine tabloide i gostovali na različitim televizijama.
Niko ne može da bira kome će i da li će da odgovori na pitanja
Zbog toga je Insajder 22. juna, Vladi Srbije uputilo molbu za intervju sa nekim od članova Kriznog štaba.
„Molimo Vas da nam omogućite kratak razgovor sa nekim od epidemiologa iz Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19.
Nakon neuspelih pokušaja da odgovore dobijemo od Insistuta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, molimo vas da nam vi omogućite da postavimo pitanja važna za građane onima koji su nadležni i najpozvaniji da govore o borbi protiv epidemije.
Na pisana pitanja, kao i na usmene molbe nismo dobili odgovor nikog od nadležnih, što je razlog da Vam se ovim putem obratimo
Prema zakonu diskriminacija medija je zabranjena, pa Vas molimo da novinarima redakcije Insajder dozvolite da postavimo pitanja, nakon što su pojedine redakcije tu priliku dobile i nekoliko puta“, navodi se u dopisu Insajdera.
Odgovor nismo dobili iako smo ih u pismu podsetili da je prema zakonu diskriminacija medija zabranjena.
Reč je o pandemiji virusa koji je pogodio ceo svet, a odnosi se na zdravlje građana. Zato niko ne može da bira kome će i da li će da odgovori na pitanja.
Sa pristajanjem da budu članovi vladinog kriznog štaba svi članovi su preuzeli odgovornost za sve što se oko koronavirusa dešava u Srbiji.
Odgovornost prema građanima ima i Batut koji je dužan da da pravovremene i tačne informacije. Nijednu od svojih obaveza i odgovornosti trenutno ne ispunjavaju.
(Insajder)