Srbija će se u narednih nekoliko meseci suočiti sa tri mine koje joj spremaju zapadne zemlje i Evropska unija.
Krajnji cilj je da nas priteraju uza zid i primoraju da se distanciramo od Rusije i potpišemo obavezujući dokument sa Kosovom ukoliko želimo da nastavimo integracije.
Prva mina čeka nas u strategiji proširenja EU na zapadni Balkan, koja će biti zvanično predstavljena pred Evropskim parlamentom u Strazburu 6. februara.
Iako se to ranije nije pominjalo, po poslednjoj radnoj verziji ovog dokumenta, u njemu će indirektno ali potpuno jasno biti zatraženo od naše zemlje da izabere između EU i Rusije.
U nacrt strategije kojim se to predviđa uvid je imala hrvatska agencija HINA, a ta verzija potvrđena je i u diplomatskim krugovima u Beogradu.
Kako saznaje Srpski telegraf, do pre nekoliko dana nacrt je bio bez odredbi koje se odnose na Srbiju i Rusiju, međutim, one su ubačene na insistiranje grupe izrazito antiruskih zemalja (Poljska, Hrvatska, baltičke države…).
Pritisci u nizu
1. Objavljivanje strategije za zapadni Balkan u Strazburu (6. 2. 2018)
2. Predstavljanje godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije (april 2018)
3. Vanredni samit EU i lidera zapadnog Balkana u Bugarskoj (maj 2018)
NIŠTA NIJE SLUČAJNO
Da sve bude još gore, kako saznajemo, drugi put će nam isti zahtev biti iznet u aprilu, kada bude objavljen sledeći godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u EU integracijama, dok je poslednji udarac na Srbiju predviđen za maj, na vanrednom samitu EU i lidera zapadnog Balkana u Bugarskoj.
Pojačavanje pritisaka u ovom trenutku nije slučajno, kao što nije slučajno ni što iza njih stoje pre svega države koje su najveći američki sateliti u Evropi.
Naime, Vašington je i te kako uplašen formiranjem jake osovine Merkelova-Makron, koja je kao jedan od prioriteta istakla odvajanje od SAD i nameru da „Evropa svoju sudbinu uzme u svoje ruke“, kao i najavu ublažavanja sankcija Rusiji.
Zbog svega toga kola se po ko zna koji put lome na Srbiji, koju svi, s pravom, vide kao najvećeg prijatelja Moskve u regionu…
Urednik Novog standarda Željko Cvijanović kaže da je poruka više nego jasna:
– Suočavamo se sa tri po nas vrlo teška datuma u ovoj godini.
Ova strategija pokazuje da nam slede ne samo politički pritisci već i otvorene pretnje, opasnost od terorizma, nameštanja u medijima, pravljenje veštačkih afera, kao i dodatni neprijateljski impulsi iz regiona.
U jednom trenutku odricanje od Kosova i odricanje od Rusije postaće jedna tačka jer, dok se ne odreknete Rusije, postoji nada da se Kosovo u nekom sutrašnjem rasporedu snaga vrati.
Ako se odreknete te zaštite, onda ste se faktički odrekli svega.
PORUKA IZ BUDIMPEŠTE
Spoljnopolitički analitičar Dušan Proroković dodaje da tu nije kraj:
– U novembru sam bio na jednom velikom skupu u Budimpešti kojem su prisustvovali predstavnici EK i oni jasno kažu da se od Srbije očekuju da dozvoli učlanjenje Kosova u UN do kraja 2019, a zatim da se što pre implementira poglavlje o spoljnobezbednosnoj politici EU.
To znači uvođenje sankcija Rusiji, ali i zaokret u politici prema Kini, koju EU sada posmatra kao pretnju.
On dodaje i da bi za nas bilo pogubno da pristanemo na sve zahteve koji će pred nas biti izneti.
SATNICA
– Strategija proširenja biće predstavljena 6. februara, tokom plenarnog zasedanja Evropskog parlamenta u Strazburu
– Kolegijum EK kojim će predsedavati predsednik Žan-Klod Junker sastaće se tog jutra i usvojiti finalni tekst strategije
– Komesar za proširenje Johanes Han predstaviće strategiju pred poslanicima EP istog dana u 15 časova
– U to vreme strategija će biti obelodanjena javno, preko portala evropskih institucija, kao i medija
(Mediji)