
foto: screenshot
„Nadamo se da će Sjedinjene Države prestati da dele nuklearno oružje sa svojim saveznicima i da će prestati da rukovanju tim oružjem obučavaju ljude u tim zemljama.
Tajanstveni objekat će sutra proleteti pored Zemlje, a naučnici nisu sigurni šta je to!
Zvanična Moskva je stavila do znanja Vašingtonu da sa njim nema šta da razgovara, a kamo li da pregovara povodom Krima.
Zamenik ruskog ministra inostranih poslova Sergej Rjabkov, u onlajn nastupu na rusko-američkom forumu «Dijalog Fort Rosa», bio je sasvim jasan:
„Moramo više raditi na poboljšanju naših odnosa.
Naročito u vezi sa Krimom, ali Krim nije problem za razgovor. Tu je sve odavno rešeno.
Nismo spremni da se nagađamo sa SAD».
U nastavku je naglasio i da Rusija nema nameru da sa Sjedinjenim Državama vodi `rat sankcijama`:
«Ako SAD to žele, neka izvole.
U jednom trenutku će se (i vama) pokazati da ta politika ne vodi nikuda i da ne daje rezultate.
Mi se, u svakom slučaju, nećemo nadmetati na planu sankcija ni sa jednom vladom SAD.
I to pitanje je rešeno i zatvoreno.
Za nas: jednostavno ne postoji».
Rjabjov je, inače, pozvao SAD da prestanu sa raspoređivanjem nuklearnog oružja na teritoriji svojih saveznika koji nisu nuklearne države, jer to povlači za sobom nove rizike i predstavlja kršenje odredbi Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja.
„Nadamo se da će Sjedinjene Države prestati da dele nuklearno oružje sa svojim saveznicima i da će prestati da rukovanju tim oružjem obučavaju ljude u tim zemljama.
Očigledno je da to dovodi do destabilizacije“.
Rjabkov je izneo da buduća jednačina strateške stabilnosti između Rusije i SAD i, verovatno, njihovih saveznika treba da uključuje nuklearno i nenuklearno oružje koje može da bude u strateškoj funkciji.
Ta formula, kako je rekao, treba da uključuje „nove vrste oružja, perspektivne tehnologije i novu političku stvarnost“. I naveo:
„Predložili smo da identifikujemo oružje koje predstavlja pretnju nacionalnoj teritoriji svake strane, uzimajući u obzir kvantitativne i kvalitativne aspekte odnosa snaga između Ruske Federacije i njenih saveznika, s jedne strane, i Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, s druge strane, kako u pogledu nuklearnog, tako i konvencionalnog oružja, zajedno sa specifičnim parametrima njihovog položaja.
Spremni smo da utvrdimo strukturu i kvantitativna ograničenja za raspoređene nuklearne bojeve glave koje su sposobne da napadnu nacionalnu teritoriju druge strane i da razgovaramo o kvantitativnim i geografskim ograničenjima raspoređivanja sistema PRO“.
(Fakti)