
Si Đinping – foto: Tanjug/AP
Si je za vreme onlajn samita G20 predložio da se uvede sistem QR kodova koji bi se zasnivao na uzajamnom priznavanju rezultata PCR testova na koronavirus od strane zemalja i regiona sveta.
Evropski sud počeo da ispituje smanjivanje penzija u Srbiji! – VIDEO
Kineski predsednik Si Đinping predložio je uvođenje međunarodnog mehanizma „zdravstvenih kodova“ kako bi se stvorile mogućnosti za putovanja po svetu, sa što manjim rizikom širenja koronavirusa.
Si je za vreme onlajn samita G20 predložio da se uvede sistem QR kodova koji bi se zasnivao na uzajamnom priznavanju rezultata PCR testova na koronavirus od strane zemalja i regiona sveta.
Drugim rečima, rezultati ispitivanja na kovid-19 i drugi podaci građana koji putuju u inostranstvo bili bi učitavani u jedinstveni sistem.
Kako bi tačno ceo mehanizam funkcionisao i preko koje aplikacije, a i ko bi sve bio uključen u razvoj tog sistema – Si Đinping nije precizirao.
Izrazio je samo nadu da će se što više zemalja i regiona sveta pridružiti predloženom mehanizmu.
Predlog je izazvao veo talas reakcija. Od ocena da je to ključ za rešavanje stvarnog problema do upozorenja – da bi to značilo zadiranje u lična prava i slobode.
Sijeva inicijativa da se „kodira“ svet izazvao je pretežno negativne reakcijr Zapada.
Kenet Rot, izvršni direktor Human Rights Watch, objavio je preko Tvitera: „Pazite se ideje kineske vlade o stvaranju globalnog sistema QR kodova.
Početni fokus je na zdravlju, ali bi se to moglo pretvoriti u Trojanskog konja koji će obezbediti širi politički nadzor“.
Ovako izgleda kineski kod
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan naveo je da je „mehanizam trenutno u ranoj fazi razvoja“. I priznao: „U budućnosti još moramo da rešimo pitanja poput međusobnog priznavanja [„zdravstvenih kodova“], upotrebe i zaštite podataka“.
U Pekingu je u međuvremenu objavljeno da Kina već pregovara o stvaranju međunarodnog mehanizma za zdravstvene kodove, ne samo sa zemljama iz G20, već i sa drugim zemljama i regionima.
Kina ima stabilnu epidemiološku situaciju poslednjih nekoliko meseci.
Broj zaraženih retko prelazi desetak dnevno. Broj umrlih se zaustavio na 4.634 i ne menja se već pola godine…
Kina već ima svoj „zdravstveni kod“ koji se u njoj zove „jiankangbao“.
Kineski programeri su na njemu počeli da rade još u februaru, kada je pandemija tek uzimala maha.
Program funkcioniše na bazi popularnog kineskog glasnika WeChat i sistema za plaćanja Alipay.
Prvo je predstavljen kao eksperiment u istočnoj provinciji Žeđiang, a zatim je proširen i na druge regione Kine.
Da biste u Kini dobili lični „zdravstveni kod“, potrebno je da se registrujete u aplikaciji, navodeći lične podatke, uključujući broj lične karte, da otpremite snimak tog dokumenta i pružite informacije o svojim kretanjima tokom protekle dve nedelje.
Nakon program automatski utvrdi da li ste bili u opasnim područjima i da li ste mogli imati kontakt sa inficiranima.
Na osnovu dobijenih podataka, aplikacija automatski generiše lični zdravstveni status koji se prikazuje na ekranu pametnog telefona i može biti u tri boje: zelenoj (ovaj građanin nije posetio mesta sa visokim nivoom epidemiološke opasnosti i nije stupio u kontakt sa potencijalnim prenosiocima koronavirusa), žutoj (ova osoba može da predstavlja potencijalnu pretnju prilikom kontakata i putovanja i treba da provede nedelju dana kod kuće u samoizolaciji) i crvenoj (posetio je područja sa visokim rizikom od zaraze ili je bio u kontaktu sa nosiocima virusa).
U Kini se „zdravstveni kod“ svakodnevno automatski ažurira i može promeniti boju.
Trenutno, bez „zelenog“ statusa u Kini, ne možete ući u tržne i zabavne centre, otići u muzej ili večerati u restoranu. Obezbeđenje budno proverava „zdravstvene kodove“ na ulazima.
Šta krije „zdravstveni kod“?
Algoritmi „zdravstvenog koda“ zasnivaju se na analizi podataka o putovanjima po Kini, korišćenju javnog prevoza, posetama restoranima, kafićima i drugim javnim mestima i prodavnicama.
Za prikupljanje ovih podataka koriste se i podaci o elektronskim plaćanjima.
Nije važno gde idete, u bioskop ili u park – od vas će se tražiti da skenirate QR kod prilikom ulaska.
Taj ulazak će se će se automatski dodati listi vaših kretanja i uzeće se u obzir prilikom sledećeg ažuriranja vašeg ličnog zdravstvenog stanja.
Ako je u bioskopu, u kojem ste bili, istovremeno bio nosilac korona virusa – najverovatnije ćete morati da odete na testiranje na koronavirus, možda i u karantin.
Kineski programeri su doradili „zdravstveni kod“ dodavanjem interfejsa na engleskom jeziku, što je omogućilo „kodiranje“ građana drugih zemalja.
(Fakti)