
foto: screenshot
Pregovore sa Etihadom o ulasku u strateško partnerstvo sa nacionalnom aviokompanijom JAT praktično je pokrenuo nekadašnji ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, a taj posao je potom preuzeo Siniša Mali koji je te 2013. godine bio potpuno nepoznat široj javnosti.
Siniša Mali ne odustaje od naplate svega što su frilenseri zaradili u proteklom periodu!
Tema prvog serijala Insadera „Srpsko arapska posla“ je Er Srbija. U tri epizode Insajdera moći ćete da vidite ko je u ovom poslu dobio, a ko izgubio.
Pregovore sa Etihadom o ulasku u strateško partnerstvo sa nacionalnom aviokompanijom JAT praktično je pokrenuo nekadašnji ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, a taj posao je potom preuzeo Siniša Mali koji je te 2013. godine bio potpuno nepoznat široj javnosti.
Autor serijala je Brankica Stanković koja emisije priprema sa istim starim timom – producent emisije je Miodrag Čvorović, a novinar istraživač Mirjana Jevtović.
Pogledajte drugu epizodu novog serijala Insajdera „Srpsko-arapska posla“.
Od trenutka potpisivanja ugovora između JAT-a i Etihada 1. avgusta 2013. pa do trenutka kada je arapska aviokompanija Etihad pozajmicu od 40 miliona dolara pretvarila u vlasništvo od 49 odsto kompanije, prošlo je osam meseci.
Sve troškove koji su od tad nastali, a koji se odnose i na stvaranje novog brenda – Er Srbije, preuzela je država Srbija.
U tom periodu promenjeno je ime kompanije, a to podrazumeva kompletan dizajn, kupljena je uniforma, ploti su otisli na obuku, iznajmljeno je pet Erbas aviona.
Sve to plaćao je JAT, a država se Okvirnim ugovorom o transakciji sa kompanijom iz UAE obavezala da će preuzeti sve dugove, ali i troškove koje kompanija napravi do datuma dok Etihad formalno postane vlasnik 49 odsto srpskog avioprevoznika, odnosno do 26. marta 2014. godine Ispostavilo se da je te 2013. godine JAT napravio gubitak od čak 73 miliona evra.
Međutim, prema istraživanju Insajdera, jedan deo troškova odnosi se i na razne usluge koje je Er Srbija, koja je u tome periodu u vlasništvu države Srbije, plaćala Etihadu.
Goran Radosavljević, koji je bio savetnik u Vladi Srbije od 2007. do 2011, a zatim državni sekretar ministarstva finansija u vladi DS do 2012. godine, naglašava da bi JAT proglasio bankrot da nije pronađen strateški partner.
On kaže da nije bitno da li je država Srbija uložila mnogo u zajedničku kompaniju sa Etihadom, već je bitno da li će Er Srbija posle nekoliko godina početi da ostvaruje profit.
“Slovačka je platila milijarde evra da autoindustrja dođe u Slovačku, ali danas izvozi stotine milijardi godišnje. Efekat davanja milijardi, kad pogledate iz današnje perspektive, je bio ništa, statistička greška.
Da je ta priča propala da nema autoindistrije tamo, oni bi rekli mi smo potrošili tri, četiri milijarde evra i to je bilo skupo, sad se ispostavilo da je bilo jeftino.
Znači sve zavisi od toga šta očekujete kao efekat. Naravno pitanje je da li smo mi kao država mogli da pretpostavimo da će Etihad globalno poslovno propadati, verovatno nismo”, kaže Radosavljević.
Pogledajte treću epizodu serijala Insajdera „Srpsko-arapska posla“
Dok predstavnici vlasti tvrde da je Er Srbija stabilna kompanija i da nema pokazatelja da će Etihad kao suvlasnik izaći iz zajedničke kompanije, ova arapska aviokompanija već je zbog ogromnih gubitaka izašla iz svih drugih partnerskih firmi u Evropi.
Prema istraživanju Insajdera, ukoliko Etihad čak i odluči da napusti ovu kompaniju i svoje vlasništvo od 49 odsto proda i za jedan evro, on neće izgubiti ništa, dok će Srbija biti u problemu.
(N1)